MENU...
Facebook
krys-opony.pl

Wymiana oleju

Jak często wymieniać olej? Teoretycznie powinniśmy trzymać się wskazań producenta. W praktyce, nawet jeśli instrukcja zaleca wymianę co 20 000 - 30 000 km, lepiej wlewać nowy olej do jednostki napędowej co 10 000 - 15 000 km lub po roku od ostatniej wymiany.

Kupując olej, zwróćmy uwagę na jego klasę i rodzaj. Najlepiej jest stosować taki specyfik, jaki zaleca producent aut, chociaż nie musimy się trzymać konkretnej marki. Dobrze jest po prostu wybrać olej, który stosowaliśmy dotychczas. Sprawdźmy też, ile litrów będziemy potrzebowali, bo jest to zależne od wersji silnikowej.

Olej silnikowy jest jednym z najważniejszych płynów, jakie znajdują się w samochodzie. Odpowiada za smarowanie jednostki napędowej, zmniejsza tarcie elementów silnika podczas pracy, utrzymuje go w czystości, pełni także funkcję chłodzenia go.

Litr oleju w bagażniku na ewentualne uzupełnienie jego poziomu w silniku to podstawa - szczególnie, jeśli jedziemy w dłuższą trasę. Na dolewkę powinniśmy mieć taki sam olej, jaki mamy w jednostce napędowej. Informację o tym znajdziemy w książce serwisowej albo na kartce zostawionej przez mechanika pod maską po jego wymianie.

Można też zajrzeć do instrukcji obsługi pojazdu. Tam podane są parametry: lepkość - np. SAE 5W-30, SAE 10W-40, jakość - np. ACEA A3/B4, API SL/CF, VW 507.00, MB 229.51, BMW Longlife-01. Podstawowymi wymaganiami, które musimy spełnić, są zatem normy jakościowe i lepkościowe określone przez producenta.